Çöp Konteyneri Nedir?

Çöp konteyneri, katı ve evrensel atıkların ilgili kurumlar tarafından toplanarak bertaraf edilmesi işleminden önce geçici olarak toplanması ve depolanması amacı ile kullanılan, yerleşim birimlerinin uygun yerlerine yetkililer tarafından yerleştirilmiş olan çöp toplama kabıdır.

Tıbbi, kimyasal ya da zararlı atıkların çöp konteyneri içerisinde depolanması doğru değildir. Aksi takdirde hem insan sağlığı hem de konteynerin kullanım ömrü açısından olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bu atıklar için özel olarak hazırlanmış olan çöp konteynerlerinin kullanılması çok önemlidir. 

Çöp Konteynerleri Nasıl Kullanılır?

  • Büyük çöp konteyneri yerleştirilen konum çevreli, zemin ise her duruma karşı düz özellikte olmalıdır.
  • Çöp konteynerleri belirli periyotlarda dezenfektanlı su ile mutlaka dezenfekte edilmelidir.
  • Çeşitli böcek türlerinin çöpleri dışarıya taşımasını önlemek, kötü kokuların ve bakterilerin çevreye yayılmasının önüne geçmek için çöp konteyneri kapaklarının sürekli olarak kapalı tutulması gerekir.
  • Çöp konteyneri içerisine sıcak kül gibi yanıcı maddeler dökülmemelidir. Aksi halde konteyner içerisinde bulunan katı atıklar yanabilir. Bu da çevrenin ve insanların zarar görmesine neden olabilir.
  • Çöp konteynerlerinin konumlandırıldığı alan son derece önemlidir.  Konteynerin bulunduğu alan, hijyenik bir ortam oluşturmaz. Bu nedenle konteynerler insan sağlığı açısından, yerleşim yerlerindeki yaşam alanları dışında konumlandırılmalıdır. Konteynerin boşaltılması, bakımı ve temizliğinin de rahatça yapılabilmesi için seçilen konum çok önemlidir.
  • Tıbbi, kimyasal ve zararlı atıklar için özel olarak üretilmiş olan plastik ve metal çöp konteyneri çeşitleri tercih edilmelidir.
  • Çöp konteynerleri zaman zaman insanlar ya da olumsuz hava şartları yüzünden deforme olabilmektedir. Bu durumda çöpler yeterince iyi depolanamaz. Haliyle hem ekstra maliyetler hem de büyük bir görüntü kirliliği ortaya çıkar. Deforme durumdaki konteynerlerin vakit kaybetmeden yenisi ile değiştirilmesi gerekir.


× WhatsApp Destek